Site indeks » Anasayfa » Köyümüz

 
 
 
   
 

     Selçukgazi Köyü, Bursa'nın şirin köylerinden biridir ve yaklaşık 750 yıllık bir tarihe sahiptir. İsmini, köyün ilk sakinlerinden olan Selçuk Dede' den almaktadır. Selçuk Dede'nin yatırı köyün piknik alanında bulunmaktadır. Efsaneye göre Selçuk Dede köyü düşman işgalinden kurtarmış ve gazilik ünvanı almıştır. Köyün adının da buradan geldiği söylenmektedir.

 

   

     Önceleri Bursa Merkez ilçeye, günümüzde ise Osmangazi ilçesine bağlı olan köyümüz, belediye hizmetlerini de yine Osmangazi Belediyesi'nden almaktadır. Bursa'nın merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta, tepelik havadar bir noktada kurulmuştur. Köy yaklaşık 200 hane büyüklüğünde ve 1000 nüfusa sahiptir. 2004 yılında, 32 yıldır hiçbir asayiş olayı yaşanmadığı için Bursa İl Jandarma Komutanlığı tarafından örnek köy seçilmiştir. Bununla ilgili detaylı bilgileri Kent Gazetesi'nin 13.06.2004 tarihli Internet sayfasından öğrenebilirsiniz. (www.kentgazetesi.com)

 

     

     Köyümüzde altyapı çalışmalarının büyük kısmı tamamlanmış durumdadır. Köy, içme suyu ve kanalizasyon şebekesi, elektrik şebekesi, telefon şebekesi ve adsl hizmetlerine  sahiptir. Köydeki tüm sokaklar kilit taş ile örülmüş, ana yola yapılan bağlantı yolu da asfalt durumdadır. Köyümüzde ilköğretim okulu, cami, sağlık evi, köy kahveleri, piknik alanı ve 2 adet çocuk parkı bulunmaktadır.

 
     

     Köyümüz tipik Marmara İkimi etkisi altındadır. Köyün geçim kaynağı tamamen tarım olup, ağırlıklı olarak şeftali, incir ve zeytin yetiştirilmektedir. Köyün tarım imkanları, iklimi ve verimli toprakları ile oldukça geniştir. Akdeniz iklimine ihtiyaç duyan narenciye ürünleri dışındaki tüm ürünler köyümüzde yetişebilmektedir. Köyde hayvancılık yok denecek azdır. Köyde tarım oldukça modern araç- gereçle yapılmakta, genellikle 4 tekerlekten çekişli traktörler, turbo atomizörler ve özel çapa makineleri kullanılmaktadır.

 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
reklam  
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
   
   

Telif Hakkı © 2004-2008 Selçukgazi Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi

"Selçukgazi Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Logosu" kooperatifimizin tescilli logosudur. Sitedeki bilgilerin ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.


 

Anasayfa   |   Hakkımızda   |   İletişim   |   Ulaşım   |   Basında Köyümüz   |   Linkler   |   Site Haritası