Site indeks » Anasayfa » Ürünler

 
 
 
   
 

     Selçukgazi Köyü, verimli toprakları ve ikilimi gereği, çok geniş bir ürün yelpazesini içinde barındırmaktadır. Köyümüzde şeftaliden incire, üzümden zeytine, kirazdan eriğe, karpuzdan domatese bir çok meyve ve sebze yetişmektedir. Ancak, köyümüzde yetişen ürünlerden en önemlileri siyah incir, şeftali ve zeytindir. Bu 3 ürünün yıllık üretimi 10.000 tonun üzerindedir. Köyümüzde yetişen ürünlerin çeşitleri ve yaklaşık üretim kapasiteleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

 

   

KÖYÜMÜZDE YETİŞTİRİLEN ÜRÜNLER TABLOSU

ŞEFTALİ:

   

Köyümüzde en çok üretilen üründür. 12 farklı çeşidi yetiştirilmektedir. Bir kısmı ihracata, büyük bir kısmı ise iç piyasaya verilmektedir. Yıllık üretim yaklaşık 7000 ton'dur. Yetiştirilen çeşitler; Early Red(Oralet), Dixired, Cardinal, Redhaven (R1), Glohaven, Cresthaven, J.H. Hale, Nectared-4, Monreo, On Numara.

Şeftali Yetiştiriciliği

 

     

 

   

SİYAH İNCİR:

   

Köyümüzün önemli ürünlerindendir. İhracata ve iç piyasaya verilir. Yıllık üretim yaklaşık 3000 ton'dur. Ayrıca köyümüzde son yıllarda marmelat ve reçel yapımına yönelik olarak da incir alımları yapılmaktadır. Yeni yetişen bahçelerle birlikte köyün siyah incir rekoltesi her geçen yıl artmaktadır.

Siyah İncir Yetiştiriciliği

 

     
 

ZEYTİN:

   

Köyümüzde yetişen zeytinler, birinci sınıf sofralık Gemlik zeytinidir. Zeytinlerin bir kısmı Marmarabirlik kooperatifi, bir kısmı serbest tüccarlar, bir kısmı da kooperatifimiz tarafından alınmaktadır. Yıllık üretim yaklaşık 2000 ton'dur. Zeytin de üretimi her geçen yıl artan ürünler arasındadır.

Zeytin Yetiştiriciliği

 

     
 

KİRAZ:

   

Kiraz üretimi köyümüzde son yıllarda oldukça önem kazanmıştır. Üretilen kiraz şimdilik iç piyasaya verilmektedir. Köyümüzün kiraz rekoltesi çok fazla olmamasına karşın, her yıl önemli bir artış göstermektedir. Yıllık üretim yaklaşık
250 ton'dur.

Kiraz ve Vişne Yetiştiriciliği

 

     
 

ERİK:

   

Köyümüzde 6 farklı erik çeşidi yetiştirilmektedir. Üretilen erikler iç piyasada değerlendirilmektedir. Yıllık üretim yaklaşık 300 ton'dur.

 

 

     
 

AYVA:

   

Köyümüzde belli miktarda ayva üreticiliği de yapılmaktadır. Üretilen ayvalar hasat sonrası belli bir süre muhafaza edildikten sonra iç piyasada değerlendirilmektedir. Yıllık üretim yaklaşık 100 ton'dur.

 

 

     
 

KARPUZ:

   

Son yıllarda köyümüzde karpuz yetiştiriciliği oldukça azalmıştır. Meyveciliğin yaygınlaşması ile beraber karpuz yetiştirilecek boş arazinin kalmaması ve meyveciliğin daha cazip olması nedeniyle karpuz üretimine olan ilgi çok azalmıştır. Hibrit tohum kullanılarak saksılama yöntemiyle yapılan karpuz üretimi yıllık yaklaşık olarak 150 ton'dur.

 

 

     
 

ARMUT:

   

Köyümüzde üretimi en az yapılan meyvelerdendir. 3 farklı armut çeşidinin üretimi yapılmaktadır. Yıllık üretim yaklaşık 100 ton'dur.

 

 

     
 

DOMATES:

   

Köyümüzde meyveciliğin yaygınlaşması ile birlikte üretiminin azaldığı ürünlerden biri de domatestir. Hibrit tohum kullanılarak çimleme metodu ile yapılan domates üretiminin yıllık kapasitesi yaklaşık 100 ton'dur.

 

 

     

Sayfa Başı     Önceki Sayfa

 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
reklam  
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

Telif Hakkı © 2004-2008 Selçukgazi Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi

"Selçukgazi Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Logosu" kooperatifimizin tescilli logosudur. Sitedeki bilgilerin ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.


 

Anasayfa   |   Hakkımızda   |   İletişim   |   Ulaşım   |   Basında Köyümüz   |   Linkler   |   Site Haritası